اخبار پاسخ پرسش های شما پيام ها و پرسش هاي شما نقشه ی سايت صفحه اصلی
 
 
         
شما و اینترنت
      انواع منابع اطلاعاتی آموزش شيمی
      انواع منابع اطلاعاتی کتاب های درسی
  
مجموعه منابع اطلاعاتی آموزش شيمی در اينترنت را می‌توان شامل رده ‌های زير دانست .

                     منابع اطلاعاتی آموزش شیمی


 

مدخل‌های موضوعی (Subject Gateways)
پايگاه ‌هايی كه در زير به آن ‌ها اشاره می‌شود از لحاظ كيفيت ، مناسب ارزش ‌يابی شده‌ اند .
 
اين پايگاه شامل منابع اطلاعاتي شيمي در دانشگاه اينديانای آمريكاست. با اين آدرس به طور مستقيم به بخش آموزش و مطالعه‌ شيمي وارد خواهيد شد .
اين آدرس راه ورودی شما به بخش شيمی يك فهرست موضوعی است كه توسط دانشگاه كورنل آمريكا پشتيبانی می‌شود . در هر قسمت افزون بر لينك به منبع مورد نظر ، توصيفی از آن نيز ارايه شده است .
اين پايگاه توسط سوانت آبرگ از دانشگاه يومی امريکا نگهداری می‌شود و به گفته ی سازندگان آن تلاشی برای ارايه يك فهرست جامع از منابع آموزش شيمی روی اينترنت به شمار می ‌رود .
يكی از بزرگ‌ ترين مدخل‌ های موضوعی در آموزش شيمی است كه توسط آقای جيم مارتيندل پشتيبانی می‌شود .
يكی از بزرگ ‌ترين شبكه ‌های آموزشی آمريكاست كه به سرعت در حال رشد است . CD ها و دروس بر پايه‌ وب آن در بيش از 45000 مدرسه ی آمريكا و بيش از 20 كشور جهان پراكنده و توزيع شده است . دارای بخش‌ های مختلف ويژه‌ ی معلمان ، دانش‌آموزان و اوليای آن‌ ها در همه ی دوره های تحصيلی است . البته استفاده از امكانات آن نيازمند حق ‌اشتراك است .
 
منابع آموزشی آنلاين (Online Educational Resources)
در اين قسمت پايگاه ‌هايی معرفی می‌شوند كه به عنوان منابع  آموزشی در بخش‌ های مختلف آموزش شيمی قابل استفاده‌ هستند و از لحاظ كيفيت ، مفيد ارزش‌ يابی شده‌ اند .
 
کیمیا با پشتیبانی و همیاری دانش آموزان دبیر شیمی و مدیریت دبیرستان دخترانه شهید جعفری (منطقه 15 تهران ) با هدف اطلاع رسانی هر چه سریعتر به جوانان تاسیس گردیده و با ارائه مقالات و مطالب به روز علم شیمی بر این مدعا جامه ی عمل پوشانده است.
يك پايگاه آموزشی خوب برای معلمان و دانش‌ آموزان است . اطلاعات آن دقيق است و بر پايه ی برنامه‌ درسی دبيرستان دسته بندی شده است . اطلاعات آن رايگان است و به طور مرتب به روز می‌شود . شامل بخش‌ های مختلفی مانند مقدمه‌ ای بر شيمی ، جدول‌ تناوبی ، ساختار های مولكولی ، نمونه پرسش‌ های امتحانی ، آزمايش ، سرگرمی و ... است .
اين پايگاه توسط باب جاكوب معلم دبيرستان والتونز ، پشتيبانی و به روز می‌شود و شامل درس‌ های اين دبيرستان ، فعاليت‌ ها و مهارت‌ های مطالعه ، راهنما و لينك‌ های سودمند است . اطلاعات آن دقيق است و بر اساس برنامه‌ ی درسی دبيرستان طراحی شده است .
اين پايگاه توسط فردريك زينس در دانشگاه ايالتی فروست برگ نگهداری می‌شود و يكی از منابع آموزشی مفيد در بخش‌ های مختلف مانند راهنما ، تست ، امتحان ، مقاله ها ، نكته های عمومی و ... است .
اين پايگاه به عنوان يك گالری (مجموعه ای از تصوير ها و نمودار ها) از اوربيتال‌ های اتمی و اوربيتال ‌های مولكولی روی وب به شمار می آيد . توسط مارك وينتر از دانشگاه شفيلد انگلستان نگهداری می‌شود .
اين پايگاه ويژه معلمان شيمی دبيرستان طراحی شده است و به عنوان يك منبع اطلاعاتی برای يافتن اطلاعات و استفاده از آن ‌ها در شيمی به شمار می رود . البته اين پايگاه ، يك پايگاه با ارزش برای همه‌ ی علاقه ‌مندان به شيمی محسوب می‌شود .
پايگاهی است كه برای كمك به معلمان و دانش‌آموزان طراحی شده است . دارای تمرين ‌های آنلاين است و خلاصه‌ ای از كتاب‌ های درسی را نيز در خود دارد . در واقع يك كتاب مجازی شيمی است . اغلب به صورت chempire نيز به آن لينك داده می‌شود .
 
طرح درس (Lesson Plans)
در پايگاه‌ های زير طرح درس‌ های مفيد را خواهيد يافت .
 
اين پايگاه در حقيقت يك بانك اطلاعاتی و موتور جست‌وجو گر است و شامل بيش از سه هزار منبع در موضوعات مختلف آموزشی شامل پايگاه‌ های اينترنتی ، سازمان ‌ها و ... است و هم چنين آرشيوی از پرسش‌ ها ، طرح درس ، فهرست‌ های پستی و ... را نيز خواهيد يافت .
برنامه Smileتوسط دكتر پورتر جانسون در دانشگاه شيكاگو طراحی شده است و افزايش و پيشبرد يادگيری علوم و رياضيات در دوره های مختلف تحصيلی را مد نظر دارد . در طرح درس ‌های آن مواردی مانند مواد آموزشی لازم ، ‌راهبرد پيشنهادی و نتايج قابل انتظار را نيز خواهيد يافت .
كتابداران ، دانش‌ آموزان و معلمان بيش از 43000 مدرسه آمريكا منابع مورد نياز خود را از طريق BigChalk دريافت می‌كنند . دارای بخش‌ های متعددی ويژه دانش‌ آموزان و معلمان است . برای نمونه ، در بخش معلمان مواردی مانند مديريت كلاس درس ، منابع آموزشی ، طرح درس و ... را خواهيد يافت .
اين پايگاه شامل بيش از 2000 طرح درس در رشته‌ های مختلف برای دوره های مختلف تحصيلی است .
 
 
 
معلمان شيمی و اينترنت
در اين بخش با برخی صفحه های خانگی معلمان شيمی دنيا آشنا می‌شويد كه می‌توانند بسيار مفيد و در عين‌ حال الهام بخش باشد .
 
صفحه ی خانگی آقای آدريان دينگل يكی از معلمان شيمی مدارس وست مينستر در انگلستان است و دارای بخش‌ هايی مانند تمرين ، مساله ، نمونه پرسش ، جدول های مرجع ، آزمايشگاه ، لينك به بهترين پايگاه‌ های شيمی و ... است .
اين پايگاه شامل بخش‌ هايی مانند گرافيك‌ های كامپيوتری و تصاوير پويا ، ‌تمرين‌ های آنلاين ، نرم‌افزار ،‌ اطلاعات مربوط به ايمنی مواد ، لينك به پايگاه‌ های خوب شيمی و نيز بازی با جدول تناوبی است .
اين صفحه ی خانگی آقای بنسون از مدرسه ی هاميلتون تونشيپ در نيوجرسی است . وی هدف از تشكيل اين پايگاه را درك عميق‌تر شيمی در ارتباط با زندگی عنوان می‌كند و يك تصوير كلی از درس شيمی سطح " آ " ارايه می‌دهد .
اين پايگاه توسط آقای گروز ، يك معلم شيمی در دبيرستان پاسادنا در كاليفرنيا نگهداری می شود . منابع آن شامل تصوير برخی مولكول ‌ها ، اطلاعاتی در مورد عنصر ها و ... است . هم چنين دارای لينك به برخی پايگاه‌ های مفيد در آموزش شيمی است .
اين پايگاه توسط دومينيك بوسونتا ، معلم شيمی دبيرستان ويلسون كلاسيك نگهداری می‌شود و دارای بخش‌ های مربوط به شيمی در قالب " Power Point " و لينك به بسياری پايگاه‌ ‌های مفيد شيمی است .
 
سازمان‌ ها و انجمن‌ های مرتبط با آموزش شيمی
هدف از اين بخش معرفی پايگاه اينترنتی برخی سازمان ‌هايی است كه در آموزش علوم بسيار فعال‌ اند و در سطح جهان شناخته شده هستند .
 
NSTA يكی از بزرگ‌ ترين سازمانی‌ هايی است كه به ارتقای نوآوری در فرآيند ياددهی - يادگيری علوم برای همه بسيار پايبند است . همه‌ افرادی كه به نوعی با آموزش علوم درگير هستند ، مانند معلمان‌ ، ‌بازرسان ، مديران ، دانشمندان ، تاجران و مديران منابع و ديگران در آن عضو هستند . البته استفاده از امكانات آن نيازمند پرداخت حق اشتراك است ، اما لينك‌ هايی خوب به آخرين اخبار ،‌ منابع آموزشی ، كنفرانس‌ ها و ... دارد .
اين انجمن برای معلمان ، مشاوران ،‌ کارشناسان ، صاحبان صنايع و افراد ديگری است كه همگی به نوعی در آموزش علوم درگيرند . دفتر مركزی آن در انگلستان است .
اين آدرس شبكه‌ آموزش شيمی كشور های آسيا - اقيانوسيه است . اين پايگاه نتيجه يكی از پروژه ‌های اتحاديه ی انجمن های شيمی آسياست كه توسط دكتر موساتوايتو نگهداری می‌شود .
 
منابع آموزشی ويژه دانش ‌آموزان
چنان چه بخواهيد پايگاه‌ هايی را به دانش ‌آموزان خود معرفی كنيد آدرس پايگاه‌ های زير نقطه‌ ی آغاز خوبی است .
 
يك مجموعه منابع آموزشی در سطح پيشرفته را در اختيار دانش‌آموزان قرار می دهد . موضوع هايی مانند اسيد ها و باز ها ، استوكيومتری ، محلول‌ ها ، نام ‌گذاری ، ‌اكسايش و كاهش و ... نيز بخش‌ های سرگرمی ، گالری عكس و تست ‌های مربوط به المپياد شيمی ملی آمريكا را در آن خواهيد يافت .
يك برنامه درسی شيمی است كه توسط انجمن شيمی آمريكا برای دانش‌ آموزان دبيرستان نوشته شده است و تلاش می‌كند تا با تأكيد بر تأثير شيمی در جامعه ، سواد علمی _ فن آورانه را افزايش دهد . البته معلمان نيز می‌توانند اطلاعات مربوط به برخی موضوعات مانند آب ، حفاظت از منابع شيميايی و ... را به صورت فايل PDF  دريافت كنند .
اين پايگاه روی اصول پايه شيمی ، موضوعاتی مانند ماده ، اتم ، عنصر ها ، واكنش و ... تأكيد دارد و از ابزار متن ، نمودار و تصوير در آموزش مطالب ياد شده استفاده می‌كند .
اين جا يك پايگاه كمك آموزشی برای دانش ‌آموزان است كه توسط کارشناسان طراحی شده است . در برخی موارد نكته ‌هايی جالب ارايه می‌كند و دارای لينك به موضوع های مختلف شيمی مانند ساختار اتم ، عنصر ها ، ‌جدول تناوبی ، تركيب‌ ها ، واكنش‌ ها و ... است .
 
 
 
دفعات بازديد: 16932
تعداد بازديدكنندگان: 8799
   كلاس شيمي و بازي سودوكو
   الماس
   غذاهاي فضايي
   Aluminum Recycling
   مروري بر سير تاريخي آموزش شيمي در جهان
   بار موثر هسته-نيروي موثر هسته
   نگاهي نو به سنجش و اندازه گيري
  Less Meat = Less Heat
  محافظت پلاستيك ها
  Thanking up
  تركيب آلي كلر دار و هالو آلكان ها : دوست يا دشمن
  تاثير بازي هاي آموزشي بر يادگيري شيمي